Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie a současnost obce

Budyně je malá obec v okrese Strakonice v Jihočeském kraji. Nachází se 3km severně od Bavorova, 9 km východně od Vodňan a leží pod Jelením vrchem v údolí na Bílském potoku v nadmořské výšce kolem 430 m. Název obce vznikl z osobního jména Buda – Budova ves. Zemědělství živilo od středověku zdejší obyvatele a v této tradici je pokračováno dodnes, v současné době ovšem v moderních podmínkách a hlavně ve větším rozsahu. Pastviny kolem vsi dnes slouží k chovu skotu masného i mléčného, v soukromé oboře se pase stádo daňků. 

První písemná zmínka je z r. 1334, kdy Jan Lucemburský daroval Petru z Rožmberka panství bavorovské, které zahrnovalo i ves Budyni. V r. 1382 došlo v Bavorově k setkání Petra a Jana z Rožmberka s farářem Václavem, při kterém sjednotili všechna písemná nadání a stanovili regule povinností pro následující duchovní. Zmíněna je i Budyně, která se podílela na platech z pozemků pro církev. Roku 1593 Petr Vok, poslední Rožmberk, prodal zchátralý hrad Helfenburk, Bavorov a okolní vesnice městu Prachatice. Po Bílé hoře se majiteli tohoto regionu stávají Eggenberkové (1628) a po jejich vymření majetek dědí Schwarzenberkové (1710). Až do reorganizace správy země v r. 1850, kdy Budyně připadla k okresu Vodňany, byla vesnice součástí netolického panství a budyňští sedláci vykonávali robotu na panském dvoře ve Sviněticích.

Kaple na návsi je zasvěcena českému patronu sv. Václavovi a pochází z r. 1885, o tři roky starší je vysoký kamenný kříž před ní. Kaple nahradila dřevěnou zvoničku, kterou byl od dávné doby jen sloupek se zvonkem, po mnohaletém sloužení rozpuklý.

Významné osobnosti Budyně

Přední významnou osobností obce je spisovatel František J. Vlček, který se narodil v Budyni dne 4.1.1871. Vyučil se tu kovářem. Ještě jako mladík se vydal do Ameriky, kde svou příkladnou pílí se vypracoval až na majitele továrny (The Vlchek Tool Co.)v Clevelandu. Svůj život od mládí až po zralý věk popsal poutavě v knize Povídka mého života. Vedle vlastních zážitků je v ní mnoho postřehů o Americe na konci 19. a v prvních dekádách 20. století. Mnohá poučení jsou platná dodnes, nejen za Velkou louží, ale i u nás. V další knize Z domova i ciziny se prolínají jeho vzpomínky na rodný domov, na který nezapomněl, s životem v Americe. Od téhož autora dále vyšlo: Český vystěhovalec, Náš lid v Americe, Za lepším životem.

Zajímavý článek o českých krajanech v Clevelandu, kde je zmíněn i F. J. Vlček,  najdete zde: 

https://www.dotyk.cz/publicistika/zavata-ceska-stopa-v-clevelandu-20161228.html

Dalším významným rodákem byl Václav Hucek, naroz. 26.9.1820, učitel a hlavně zakladatel lázní v Třeboni. Velmi zajímavá brožura s podrobným líčením jeho osudů a všech okolností založení lázní v Třeboni je na odkaze: https://www.berta.cz/uploads/file/katalog/brozura130.pdf 

Budyňská kovárna – rozžhavená výheň v kovárně z doby kolem roku 1850 vystřídala generace mužů černého řemesla a hřála i pro kovářského učně Františka Vlčka. Hodně železa v ní bylo za dlouhou dobu trvání ztvárněno do užitečných i umných výrobků. Má pokračovatele v současnosti – pracuje zde umělecký kovář Václav Ebel, jehož díla jsou ozdobou i daleko od Budyně.

Starý dub – na kopci nad vsí se nachází dub s vykotlaným kmenem, jehož stáří je kolem 350 let.

*********Zajímavá turistická místa v okolí:**********************

Helfenburk zříceniny hradu 6 km jihozápadně od Budyně. Historie hradu počíná r. 1355, od 2. poloviny 16. století, kdy si Vilém z Růže zřídil nádherné sídlo Kratochvíli, nebyl hrad obýván a pustl. Nyní je udržován a mění se k lepšímu. Jsou tu dvě rozhledny, na nádvořích se pase stádo koz a ovcí, odehrávají se tu také svatby a jiné akce, letošní plánované akce najdete přímo zde:  http://www.helfenburk.eu/aktualne-z-kyby-zahrady 
Bavorov 3km jižně od Budyně s cenným gotickým kostelem Nanebevzetí P. Marie z let 1370 – 89 .
Jiřetice 8 km západně od Budyně – selské baroko na usedlostech kolem návsi - dílo Jakuba Bursy z poloviny 19. století. 
Bílsko 2 km severozápadně od Budyně – obec s kostelem sv. Jakuba Většího, který je připomínán v r. 1350 již jako farní, lidovou architekturou 19. století. Zdejší kozí farma produkuje chutné sýry. Půvabná jsou boží muka v obci při cestě do Chrástu.
Dub 9 km jihozápadně od Budyně – obec se zámkem, přestavěnou tvrzí arch. J. Niklasem v letech 1854 – 60, dějištěm Havlasova románu Tiché vody.

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pozdrav do Budyne

(Michal Korbel, 31. 7. 2013 13:01)

Krásná malebná obec se spoustou skvelejch lidi a s osobnosti starosty na svém míste.